Södermalms IK

Skriv ut sidan

Stockholm Trophy:
Tidigare vinnare och priser

Klass

Pris

Donerat av

Tidigare segrare


Pojkar

A

15-16 år

Göran Claesons pris

Göran Claeson


1997 Emanuel Hollstrand, Birka
1998 David Wibaeus, IFK Lidingö
1999 Tobias Morell, SK Pollux
2000 Tobias Morell, SK Pollux
2001 Freddy Leijon, IF Thor
2002 Freddy Leijon, IF Thor
2003 Daniel Friberg Motala AIF
2004 Daniel Vestman, Hagaströms SK
2005 Tommy Axelsson, Motala AIF
2006 Joel Olsén, SK Winner
2007 Viktor Roos Pehrsson Hagaströms SK
2008 Pelle Wallgren, Hagaström SK
2009 Joel Wisting, Hagaström SK
2010 Joel Wisting, Hagaström SK
2011 Gustav Åkesson, Motala AIF
2012 Erik Wetterdal, IF Thor
2013 Oskar Gustafsson, Sundsvalls SK
2014 David Karlingsjö, SK Trollhättan
2015 Erik Decker, Södermalms IK
2016 Erik Decker, Södermalms IK
2017 Emil Jeppson, Hagaströms SK


B

13-14 år

Göte Hedlunds pris

Göthe Hedlund


1997 Tobias Morell, SK Pollux
1998 Tobias Morell, SK Pollux
1999 Patrik Ullström, Hagaströms SK
2000 Henrik Nilsson, Karlstad SK
2001 Daniel Friberg, Motala AIF
2002 Daniel Vestman, SK Winner
2003 Jonathan Zamani, IFK Lidingö
2004 Mikko Poutanen, HLK Helsingfors
2005 Markus Sainkangas, Eskilstuna IK
2006 Mattias Lindbohm, Södermalms IK
2007 Mattias Lindbohm, Södermalms IK
2008 Joel Wisting, Hagaström SK
2009 Erik Wetterdal, IF Thor
2010 Erik Wetterdal, IF Thor
2011 Adam Axelsson, SK Winner
2012 Oskar Gustafsson, Sundsvalls SK
2013 Erik Decker, Södermalms IK
2014 Erik Decker, Södermalms IK
2015 Max Sjöstedt Eriksson, IF Thor
2016 David Lönnberg, SK Pollux
2017 Isac Forslund, Sundsvalls Skridskoklubb


C

11-12 år

Åke Seyfarts pris

Åke Seyffarth


1997 Ola Gustavsson, IFK Kristinehamnn
1998 David Ryrberg, IFK Kristinehamn
1999 Daniel Friberg, Motala AIF
2000 Jonathan Zamani, IFK Lidingö
2001 Jonathan Zamani, IFK Lidingö
2002 Joel Olsén, SK Winner
2003 Markus Sainkangas, Eskilstuna IK
2004 Pelle Wallgren, Hagaströms SK
2005 Mattias Lindbohm Södermalms IK
2006 Filip Tronét SK Pollux
2007 Erik Wetterdal, IF Thor
2008 Erik Wetterdal, IF Thor
2009 Fredrik Karlsson, Hagaströms SK
2010 Oskar Gustafsson, Sundsvalls SK
2011 Anton Björkman, Hagaströms SK
2012 Gustav Arnell, Hagaströms SK
2013 Max Sjöstedt Eriksson, IF Thor
2014 Albin Ekensskär, SK Trollhättan
2015 Gustav Sjöstedt Eriksson, IF Thor
2016 Isac Forslund, Sundsvalls Skridskoklubb
2017 Sebastian Forsmark, Sundsvalls SK


D

9-10 år

Bengt Malmstens pris

Bengt Malmsten


1997 Josef Zamani, Birka
1998 Jonathan Zamani, IFK Lidingö
1999 Jonathan Zamani, IFK Lidingö
2000 Joel Olsén, SK Winner
2001 Markus Sainkangas, Eskilstuna IK
2002 Pelle Wallgren, Hagaströms SK
2003 Mattias Lindbohm, Södermalms IK
2004 Filip Tronét, SK Pollux
2005 Erik Wetterdal, IF Thor
2006 Erik Wetterdal IF Thor
2007 Adam Axelsson, SK Winner
2008 Walter Eklund, Motala AIF
2009 Anton Björkman, Hagaströms SK
2010 Max Sjöstedt Eriksson, IF Thor
2011 Max Sjöstedt Eriksson, IF Thor
2012 Emil König, Hagaströms SK
2013 Gustav Sjöstedt Eriksson, IF Thor
2014 Gustav Sjöstedt Eriksson, IF Thor
2015 Anton Eriksson, Hagaström SK
2016 Anton Eriksson, Hagaströms SK
2017 Sammi van Vliet, Dala Active Skaters


E

7-8 år

Jan-Åke Karlbergs pris

Jan-Åke Carlberg


1997 Daniel Andersson, SK Winner
1998 Joel Olsén, SK Winner
1999 Markus Siankangas, Eskilstuna IK
2000 Pelle Wallgren, Hagaström SK
2001 Kim Jansson, Sandvikens SK
2002 Joel Wisting, Hagaströms SK
2003 Erik Wetterdal, IF Thor
2004 Erik Wetterdal, IF Thor
2005 Jonathan Bengtsson, IFK Lidingö
2006 Gustav Lindström Hagaströms SK
2007 Jonathan Bengtsson IFK Lidingö
2008 Clemens Silfverling, Södermalms IK
2009 Emil König, Hagaströms SK
2010 Emil König, Hagaströms SK
2011 Gustav Sjöstedt Eriksson, IF Thor
2012 Gustav Sjöstedt Eriksson, IF Thor
2013 Anton Eriksson, Hagaström SK
2014 Anton Eriksson, Hagaström SK
2015 Ludvig Rydh, Hagaströms SK
2016 Theodor Hansen Östlund, Hagaströms SK
2017 Theodor Hansen Östlund, Hagaströms SK

Flickor


A

15-16 år

Ylva Hedlunds pris

Ylva Hedlund


1997 Jenny Åhlander, SK Pollux
1998 Jana Cargil, SK Pollux
1999 Sophie Friberg, Motala AIF
2000 Sara Andersson, IFK Kristinehamn
2001 Anna Ravn, IFK Lidingö
2002 Emma Andersson, IFK Kristinehamn
2003 Johanna Östlund, Hagaström SK
2004 Johanna Östlund, Hagaström SK
2005 Therese Lundin Uddevalla IS
2006 Linnea Sjöblom IF Thor
2007 Elin Forsberg Hagaströms SK
2008 Johanna Gudmundsson, IF Thor
2009 Caroline Karlsson, Hagaström SK
2010 Caroline Karlsson, Hagaström SK
2011 Amanda Hallberg, Hagaströms SK
2012 Tilda Carlsson, IK Wega
2013 Tilda Carlsson, IK Wega
2014 Ida Hallberg, Hagaströms SK
2015 Ida Hallberg, Hagaströms SK
2016 Erika Lindgren, Södermalms IK
2017 Clara Forslund, Sundsvalls SK


B

13-14 år

Maj-Britt Almers pris

Maj-Britt Almer


1997 Sara Andersson, IFK Kristinehamn
1998 Maria Lindmark, IFK Kristinehamn
1999 Marita Johansson Karlstad SK
2000 Emma Andersson, IFK Kristinehamn
2001 Emma Andersson, IFK Kristinehamn
2002 Johanna östlund, Hagaström SK
2003 Natacha Melki, Eskilstuna IK
2004 Linnea Sjöblom, IF Thor
2005 Elin Forsberg, Hagaströms SK
2006 Johanna Gudmundsson, IF Thor
2007 Matilda Pehrsson, Hagaströms SK
2008 Caroline Karlsson, Hagaström SK
2009 Nikie Hallenberg, Eskilstuna IK
2010 Nikie Hallenberg, Eskilstuna IK
2011 Tilda Carlsson, IK Wega
2012 Ida Hallberg, Hagaströms SK
2013 Klara Reinhold König, Hagaströms SK
2014 Erika Lindgren, Södermalms IK
2015 Erika Lindgren, Södermalms IK
2016 Klara Forslund, Sundsvalls Skridskoklubb
2017 Vinnie Hjelm, Hagaströms SK


C

11-12 år

Inger Brusvens pris

Inger Brusven


1997 Sara Kristoffersson, IFK Kristinehamn
1998 Emma Andersson, IFK Kristinehamn
1999 Emma Andersson, IFK Kristinehamn
2000 Johanna Östlund, Hagaström SK
2001 Natacha Melki, Eskilstuna IK
2002 Linnea Andersson, Eskilstuna IK
2003 Elin Forsberg, Hagaström SK
2004 Mathilda Pehrsson, Hagaström SK
2005 Emilia Sjöberg Hagaströms SK
2006 Caroline Karlsson Hagaströms SK
2007 Linnea Eklund Motala AIF SK
2008 Nikie Hallenberg, Eskilstuna IK
2009 Amanda Björkman, Hagaströms SK
2010 Klara Reinhold König, Hagaströms SK
2011 Ida Hallberg, Hagaströms SK
2012 Vilma Gustafsson, Sundsvalls SK
2013 Elin Westlin, Sundsvalls SK
2014 Elin Westlin, Sundsvalls SK
2015 Vinnie Hjelm, Hagaströms SK
2016 Alva Winroth, Hagaströms SK
2017 Tindra Jansson Westman, Sundsvalls SK


D

9-10 år

Ylva Fors pris

Ylva Fors


1997 Emma Andersson IFK Kristinehamn
1998 Johanna östlund, Hagaström SK
1999 Liza Lindmark, IFK Kristinehamn
2000 Veronica Rach, SK Winner
2001 Linnéa Andersson, Eskilstuna IK
2002 Mathilda Pehrsson, Hagaström SK
2003 Mathilda Pehrsson, Hagaström SK
2004 Anna Hakola IFK Kristinehamn
2005 Linnea Eklund, Motala AIF SK
2006 Linnea Eklund, Motala AIF SK
2007 Amanda Björkman Hagaströms SK
2008 Elin Svanborg, Sollentuna SS
2009 Klara Reinhold König, Hagaströms SK
2010 Erika Lindgren, Södermalms IK
2011 Erika Lindgren, Södermalms IK
2012 Elin Westlin, Sundsvalls SK
2013 Martine Norqvist, Sundsvalls SK
2014 Martine Norqvist, Sundsvalls SK
2015 Clara Lönnberg, SK Pollux
2016 Liv Larsson, Södermalms IK
2017 Felicia Nilsson, SK Pollux


E

7-8 år

Lena Tillqvists pris

Lena Tillqvist


1997 Liza Lindmark IFK Kristinehamn
1998 Johanna Eriksson, IFK Kristinehamn
1999 Linnea Andersson, Eskilstuna IK
2000 Johanna Gudmundsson, IF Thor
2001 Mathilda Pehrsson, Hagaströms SK
2002 Lovisa Olsén, SK Winner
2003 Alice Wibaeus, IFK Lidingö
2004 Linnéa Eklund, Motala AIF
2005 Alice Wibaeus, IFK Lidingö
2006 Ida Hallberg, Hagaströms SK
2007 Ida Hallberg, Hagaströms SK
2008 Erika Lindgren, Södermalms IK
2009 Erika Lindgren, Södermalms IK
2010 Klara Landström, Hagaströms SK
2011 Disa Arnell, Hagaströms SK
2012 Martine Norqvist, Sundsvalls SK
2013 Clara Lönnberg, SK Pollux
2014 Felicia Nilsson, SK Pollux
2015 Felicia Nilsson, SK Pollux
2016 Edith Edlund, Södermalms IK
2017 Ruth Hjelm, Hagaströms SK

Ren vinnare